سوء مصرف

دگزامتازون، رتبه‌دار تجویز

نویسنده: بهاره جلالوند شماره: 165
خیلی از افراد در منزل خود جایی را به نگهداری دارو اختصاص می‌دهند كه در آن می‌توان انواع و اقسام داروها را پیدا كرد...
خیلی از افراد در منزل خود جایی را به نگهداری دارو اختصاص می‌دهند كه در آن می‌توان انواع و اقسام داروها را پیدا كرد، محل نگهداری دارو در برخی از منازل شبیه یك داروخانه كوچك است و معمولاً داروهای آن بدون نسخه جمع‌آوری شده‌اند و فرد هر وقت بیمار می‌شود، با اندك اطلاعاتی كه درباره بیماری‌ها و كاربرد داروها دارد، برای خودش نسخه‌های طلایی می‌پیچد. گاهی این نسخه پیچیدن‌ها حسابی برای این دسته از افراد دردسرساز می‌شود و نه‌تنها به درمان بیماری كمك نمی‌كند، بلكه خودش باعث شدت بیماری و ابتلا به بیماری‌های دیگر هم می‌شود. یكی از داروهایی كه افراد به مصرف خودسرانه آن روی آورده‌اند، «دگزامتازون» است كه می‌تواند مشكلات زیادی را به وجود بیاورد. برخی از افراد برای این‌كه به‌راحتی بتوانند دگزامتازون را تهیه كنندبر پرداخت ویزیت، از پزشك می‌خواهند برای‌شان این دارو را تجویز كند كه متأسفانه گاهی موفق می‌شوند.

نسخه بیار، دارو ببر
بسیاری از داروسازها، بدون نسخه دارو در اختیار افراد قرار نمی‌دهند ولی بااین‌حال در برخی داروخانه‌ها دارو بدون نسخه نیز به فروش می‌رسد البته سازمان غذا و دارو بر این مسئله نظارت دارد و با متخلفان برخورد می‌كند. با وجود این‌كه دارو بدون نسخه به فروش نمی‌رسد، افراد زیادی برای تهیه دارو بدون نسخه به داروخانه‌ها مراجعه می‌كنند، حتی خیلی از افراد آمپول دگزامتازون را بدون نسخه می‌خرند.
 مسئول یكی از داروخانه‌های غرب تهران می‌گوید: «افراد زیادی برای گرفتن دارو بدون نسخه مراجعه می‌كنند كه گاهی برخی از افراد آمپول دگزامتازون را بدون نسخه از ما می‌خواهند كه در اختیارشان قرار نمی‌دهیم چون این دارو عوارض بسیار زیادی دارد. تقاضا برای خرید داروی دگزامتازون بدون نسخه، در فصول پاییز و زمستان بیشتر است چون برخی از افراد تصور می‌كنند كه دگزامتازون دارویی است كه به كاهش علائم سرماخوردگی آن‌ها كمك می‌كند درحالی‌که دگزامتازون كاربردهای دیگری دارد. »

موارد مصرف چیست؟
بسیاری از افراد دگزامتازون را برای درمان حساسیت می‌شناسند و برخی از افراد آن را دارویی برای درمان سردرد می‌دانند ولی كاربردهای دگزامتازون، به این موارد محدود نمی‌شود.
 بسیاری از پزشك‌ها هم ، دگزامتازون را داروی مناسبی برای درمان انواع سردرد نمی‌دانند و فقط در مواردی خاص آن را برای درمان سردرد تجویز می‌كنند. «دكتر بهروز مصلحی» پزشك و پ‍ژوهشگر درباره موارد مصرف این دارو چنین می‌گوید: «دگزامتازون موارد مصرف زیادی دارد ولی به دلیل عوارض زیاد باید حتماً توسط پزشك تجویز شود و مصرف خودسرانه آن توصیه نمی‌شود. این دارو برای درمان آلرژی‌ها، بیماری‌های پوستی، اختلالات غدد، بیماری‌های گوارشی (کولیت اولسروز و التهاب روده‌ای منطقه‌ای)، بیماری‌های خونی، اختلالات اعصاب، بیماری‌های چشم، بیماری‌های كلیوی، بیماری‌های ریوی، بیماری‌های روماتیسمی و حتی برخی از سرطان‌ها تجویز می‌شود. از این دارو در برخی موارد به‌عنوان داروی تشخیصی نیز استفاده می‌شود. برای مثال از دگزامتازون به‌عنوان داروی تشخیصی پركاری و کم‌کاری غدد فوق كلیوی استفاده می‌شود.»

اصرار نكنید، خبری از دارو نیست
گاهی بیماران به دلیل عدم آگاهی و بر اساس یک‌سری اطلاعات نادرست از پزشك می‌خواهند كه برای‌شان دارویی خاص را تجویز كند كه دگزامتازون هم جزو همین داروها قرار می‌گیرد. بسیاری از بیماران مبتلا به سردرد یا گرفتگی‌های عضلانی شدید از پزشك می‌خواهند كه برای‌شان دگزامتازون تجویز كند. «دكتر مصلحی» در رابطه با این مسئله می‌گوید: «بارها و بارها به بیمارانی برخورد می‌كنم که به‌طور خودسرانه اقدام به تهیه قرص یا آمپول دگزامتازون می‌كنند و متأسفانه برخی از داروخانه‌ها هم این دارو را در اختیار بیماران قرار می‌دهند. استفاده از دگزامتازون اگر به‌طور خودسرانه و بدون تجویز پزشک، صورت گیرد، می‌تواند منجر به عواقب وخیم و غیرقابل جبرانی شود.
هم‌چنین در مواردی دیگر برخی از بیماران با اصرار از پزشک می‌خواهند تا برای آن‌ها دگزامتازون تجویز كند. بعضی از بیماران تصور می‌كنند که سردرد میگرنی آن‌ها فقط با دگزامتازون تسکین پیدا خواهد كرد یا بعضی از ورزشکاران برای تسکین دردهای عضلانی خود از پزشک می‌خواهند که برای‌شان دگزامتازون تجویز كند. در چنین مواردی پزشک ضمن احترام گذاشتن به بیمار، باید او را از عوارض احتمالی این دارو آگاه كند و هر طور که خود صلاح می‌داند، با توجه به بیماری و شرایط جسمی بیمار، برایش دارو تجویز كند.»...